اگر دین دارید آزاده هم باشید

مرداد ۲۴، ۱۳۸۹

در اخبار آمده است که دینداران بر چهار دسته اند
1-    حکومتیان و جیره خواران و مزدوران که تکلیف شان مشخص است. آنها آزادگی را خیلی وقت است فروخته اند. دین را هم صرفا دکان کرده اند. امویه وار دین را می دوشند و مردم را مرکب کرده اند. افسوس که گروهی از علما نیز با دستگاه جور رفت و آمدی می یابند و حلقه زر و زور و منبر(تزویر) را تکمیل می کنند. اینها نه دین دارند و نه آزادگی.

2-    آنها که جهل چشمهایشان را کور کرده است و گمان می کنند که حفظ دین اوجب الواجبات است و به هر طریق ممکن باید بیضه دین را حفظ کرد و لذا حکومت ظالم را که داعیه دینداری دارد را حمایت می کنند اینها مشروعیت بخش پایه های حکومت جورند. اینها مرکبی هستند که نه تنها به حکومت جور سواری می دهند بلکه باعث فساد جامعه هستند و  باعث می شوند که  تر و خشک با هم به جور ظالم بسوزند. اینها دین دارند اما آزادگی ندارند. لذا باید گفت اگر دین دارید آزادگی هم داشته باشید.

3-    آنها که یقین دارند ظلمی بزرگ بر این مردم روا داشته می شود و عفریته گریهای دستگاه جور را باور نکرده اند اما بر جور ظالم سکوت کرده اند. از قضا بسیار هم مذهبی هستند و روضه های پرشور امام حسین را پراشک برگزار میکنند و بسیار آرزو می کردند که جزو 72 تن باشند. اما وقتی به مصداق های ظلم می رسند آن هم مصداق هایی به این وضوح، دیگر تشنه شربت شهادت نیستند و ساکت می شوند. گو اینکه حسین را برای گریه و عزا می خواستند.  افسوس که بسیاری از علمای دیندار هم در این گروه می افتند. اینها دین دارند اما غیرت ندارند. به اینها باید گفت اگر دین دارید غیرت هم داشته باشید.

4-    آنها که هم دین دارند، هم آزادگی، و هم غیرت. اینها را جامه سبز سزاوار است و قدمشان بر چشمان سبزجامگان هموار.

----------------------------------------------------------
اصل این مطلب را پیش از این در وبلاگ دوست عزیزم Spinooza منتشر نموده ام: اگر دین دارید آزاده هم باشید

3 نظرات:

ناشناس گفت...

شماره 5 رو یادتون رفت
آنها که هم آزادگی دارند و هم غیرت و بجای دین شعوری برای تشخیص درست و غلط و خوب و بد

آکریم گفت...

ممنون از یادآوری تان. در واقع این نوشته با سبکی خاص، دینداران را دسته بندی کرده است ( و نه بی دینان را) و تلاش داشته که عنوان کند دینداری و آزادگی لزوما لازم و ملزوم نیستند. شماره پنج را که شما یادآوری کردید در واقع دسته ای از غیردینداران هستند. اما طلیعه مقاله را که ملاحظه بفرمایید می بینید که نوشته است : در اخبار آمده است که دینداران بر چهار دسته اند...

در کل شخصا رایطه ای بین دین، بی دینی، آزادگی، غیرت، شعور یا مسایلی از این دست نمی بینم. نه دینداران لزوما آزاده اند و نه بی دینان. راندن همه دینداران یا بی دینان با یک چوب را درست نمی دانم همانطور که تطهیر آنها را.

ناشناس گفت...

مِرسی از جوابت آکریم

ارسال یک نظر

این دیوار برای یادگاری نوشتن شماست. بر این دیوار کاهگلی هر چه نبشته شود، نظر میهمانی ارجمند است و دلیلی بر موافقت یا مخالفت صاحبخانه نیست. صاحبخانه البته مختار است که هرزنوشته ها و توهین های مستقیم را از این خشت گلی بزداید. ضمنا همه کامنت ها ارزشمندند و پاسخ ندادن به یک کامنت لزوماً به معنی بی توجهی یا کم اهمیت قلمداد کردن آن کامنت یا نویسنده اش نیست.